چارچوب نظری و پیشینه پژوهش افسردگی در نوجوانان

مبانی نظری افسردگی,پیشینه تحقیق افسردگی,پیشینه تحقیق افسردگی در ایران,پیشینه تحقیق در مورد افسردگی,پیشینه داخلی و خارجی افسردگی,فصل دوم پایان نامه افسردگی در نوجوانان,مبانی نظری افسردگی در نوجوانان,پیشینه تحقیق افسردگی در نوجوانان,پیشینه پژوهش افسردگی در نوجوانان,چارچوب نظری افسردگی در نوجوانان
مشخصات فایل مورد نظر در مورد چارچوب نظری و پیشینه پژوهش افسردگی در نوجوانان آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.چارچوب نظری و پیشینه پژوهش افسردگی در نوجوانان

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق افسردگی در نوجوانان که در آن به بررسی (چارچوب) ادبیات نظری و پیشینه نظری پژوهش در تحقیقات داخلی و خارجی می پردازیم.


مشخصات فایل
تعداد صفحات45
حجم79/901 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdocx

توضیحات کامل

چارچوب نظری و پیشینه پژوهش افسردگی در نوجوانان عنوان نوشتار برای فصل دوم پایان نامه می باشد.

افسردگی کودکان و نوجوانان به دلیل شیوع آن (3 درصد بالینی و 35 درصد غیر بالینی) و ایجاد احتلال در کارکرد های مختلف اجتماعی، تحصیلی، حرفه ای و غیره، موضوعی است که به توجه جدی نیاز دارد. افسردگی با شروع زودرس، یک پدیده گذرا نبوده و چنانچه عوامل زمینه ساز یا تداوم بخش آن بدون مداخله باقی بمانند، تمایل به دوام داشته و نتایج پایدار و مخرب بر جای می گذارد (ریچاردسون ، 1999، به نقل از طهماسیان، جزایری، محمد خانی و قاضی طباطبایی، 1384).


نظریه های روانکاوی، به افسردگی به عنوان واکنش در برابر فقدان می نگرند. به این معنا که معتقدند صرفنظر از نوعِ فقدان (خواه طرد شدن از جانب معشوق یا اخراج از کار)، واکنش شدید شخص ناشی از یادآوردن همه ی ترس های فقدان در کودکی است؛ یعنی ترس به خاطر از دست دادن مهر و محبت والدین. در این حال، شخص نیازمند محبت و مراقبتی است که در کودکی از آن محروم بوده؛ بنابراین فقدان در سالهای بعدی موجب واپس روی به عالم در ماندگی و وابستگی کودک (هنگام رویداد اولیه فقدان) می گردد. به این ترتیب بخشی از رفتار افسرده ها، همان درخواست محبت است، یعنی درماندگی و توقع عطوفت و امنیت (بیبرینگ، 1953؛ بلات ،1974 به نقل از اتکینسون و همکاران، 1385: 541).


وقتی در واکنش به فقدان، احساس خشم متوجه شخص طرد شده و تنها مانده می شود موضوع پیچیده می نماید. مفروضه روانکاوی در این زمینه به این صورت خواهد بود که: مردمان در معرضِ افسردگی آموخته اند که احساسات خشم خود را سرکوب کنند زیرا نگرانِ رانده شدن توسط کسانی هستد که به حمایت آنان تکیه کرده اند. بنابراین وقتی کارها خراب می شود آنان خشمشان را متوجه خود کرده و دست به سرزنش خویش می زنند. نظریه های روانکاوی عموما برآنند که عزت نفس نازل و احساس بی ارزش بودن افسرده ها برخواسته از نوعی نیاز کودکانه به تایید شدن از جانب والدین است. عزت نفس کسانی که در معرض افسرده شدن هستند اساسا وابسته به منابع بیرون از خودشان است یعنی عزت نفسشان وابسته به تایید و حمایت دیگران است. وقتی این قبیل تایید ها نابسنده و نارسا باشد ممکن است شخص به ورطه افسردگی بغلتد (اتکینسون و همکاران، 1385: 542).


فهرست مطالب

تعریف نظری افسردگی تعریف عملیاتی افسردگی فصل دوم مبانی نظری و پیشینه تحقیق در مورد افسردگی

2-5- افسردگی 3
2-5-1-شیوع افسردگی در نوجوانان 9
2-5-2-علل افسردگی در نوجوانی 11
2-5-3-تاثیر افسردگی در زندگی: 14
2-7-مبانی نظری رابطه بین متغیرها 16


پیشینه تحقیق
تحقیقات انجام شده خارجی
تحقیقات انجام شده داخلی


منابع و مآخذ
منابع فارسی
منابع انگلیسی"